Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018

 

W dniu 23 marca grupa pielgrzymów wyruszyła w Ekstremalną Drogę Krzyżową na trasie Suserz – Łowicz, zwaną trasą świętego Józefa.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek i przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę, co ma zapewnić głębokie przeżycia duchowe, w tym doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jest schemat „wyzwanie, droga,zmaganie, spotkanie”. Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną praktyką religijną – organizatorzy dostarczają jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale już samo pokonanie trasy, w tym decyzja o ostatecznym kształcie trasy, należy do uczestników.

Zgodnie z zaleceniami pomysłodawców, trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej powinna mieć co najmniej 20 km (zalecane jest ok. 44 km), wymagać od uczestnika co najmniej 8 godzin marszu, biec poza głównymi drogami i poza terenami zaludnionymi, być pokonywana w nocy oraz być pokonywana w milczeniu.

 Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszyli po mszy świętej o godzinie 19:00, i odprowadzeni przez parafian, ruszyli na trasę Suserz – Łowicz. Pielgrzymi szli przez 40 km trasą: Suserz – Słup – Przylaski – Sejkowice – Pacyna – Kamionka – Luszyn – Stępów – Długie – Złaków Borowy – Złaków Kościelny – Retki – Pólka – Zduny – Szymanowice – Świeryż Pierwszy – Niedźwiada – Klewków – Małszyce – Łowicz.

 Uczestnicy szczęśliwie dotarli do miejsca przeznaczenia.

DSC_1473